فاشیسم و ​​احساسات ضد # صرب در # کرواسی

| ممکن است 11، 2020 | 0 نظرات

By کمک مهمان

در تاریخ 1 مه 2020 ، رئیس جمهور کرواسی ، زوران میلانوویچ ، یک مراسم دولتی را با جشن 25 سالگی ترک کردth سالگرد تسخیر سرزمین های نگهبان صرب های شورشی به مدت چهار سال در اعتراض به سلام و احوالپرسی دوران نازی - می نویسد: ویلی فاترا © ، مدیر حقوق بشر بدون مرز

واکنش رئیس جمهور توسط یک جانباز جنگی که علامت "برای وطن آماده" (Za Dom Spremni) را که در زمان جنگ جهانی دوم توسط فاشیست های اوستاشی استفاده شده بود ، برانگیخته شد. بین سالهای 1941 تا 1945 ، اوستاشا به هم پیوسته نازی ده ها هزار صرب ، یهودی و رومی را به قتل رساند. آنها به واسطه روشهای اعدام به ویژه وحشیانه و سادیستی شناخته شده بودند. علی رغم این واقعه ، نخست وزیر آندره پلنکوویچ to تصمیم به ماندن گرفت ، که نشان دهنده چالش های سیاستمداران و جامعه در مواجهه با گذشته فاشیستی کشور بود.

اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال ایجاد سیاستی برای حمایت از ادغام تدریجی بالکان غربی از جمله ورود صربستان است ، اما در عین حال احساسات ضد صرب در کرواسی همچنان رو به افزایش است.

Dalmatia ، یک منطقه توریستی شناخته شده در امتداد دریای آدریاتیک ، منطقه ای است که بسیاری از صربها در خانه احساس راحتی نمی کنند.

تحقیق با صربهای محلی که توسط آنها انجام شده است حقوق بشر بدون مرز (HRWF) درباره وضعیت در زادار ، شهر اصلی Dalmatia پس از تقسیم ، به ویژه روشنگر است. از سال 1990 ، اتحادیه دموکراتیک کرواسی (HDZ) ، یک حزب حاکم در کرواسی و عضو حزب مردم اروپا (EPP) در پارلمان اروپا ، به طور مداوم پست شهردار زدار را بر عهده داشته است.

در سال 2008 ، شهردار Živko Kolega از گذاشتن تاج گل در یک اثر تاریخی برای ضد فاشیست هایی که در جنگ جهانی دوم جان باختند ، امتناع کرد. ضد فاشیست ها در زادار اعتراض کردند و اصرار داشتند که مقامات محلی و ملی برای مبارزه با ایدئولوژی نئو-اوستاشا به اندازه کافی کار نمی کنند. دشمنی ضد صرب ها محصول جانبی این برنامه سیاسی فاشیستی است.

یکی از نمونه هایی که چگونه یک ایدئولوژی سیاسی به سختی برای افراد تبدیل شده است ، تبعیضی است که دالیبور موشیویچ با آن روبرو شده است. MoÄ eviÄ ‡ یک شهروند کرواتی تبار صربستان است که با HRWF در مورد چالش هایی که وی در دریافت رفتار منصفانه توسط ادارات مختلف و قوه قضاییه زادار با وی روبرو بود صحبت کرد.

از زمان تولد وی در 1972 تا 1994 ، موشیویچ در آپارتمانی در زادار که متعلق به پدرش بود ، زندگی می کرد. در سال 1992 ، پدرش پس از قرار گرفتن در آسایشگاه به عنوان قربانی جنگ در بوسنی درگذشت.

در سال 1993 ، MoÄ eviÄ who ، که در یک شرکت حمل و نقل کالا کار می کرد ، از یک سفر یک ساله به دریاهای خارجی بازگشت. وی فهمید خانه او که مشترکاً به او و مادر بزرگش تعلق دارد ، توسط مقامات مصادره شده و به پناهجویان کرواتی که در اثر جنگ آواره شده اند ، داده شده است. پس از 15 سال دادرسی و تصمیمات متناقض از دادگاه شهری زادار و دادگاه شهرستان زادار ، موویویچ از حق مالکیت وی محروم شد. وی در سال 2010 ، این تصمیم را در دادگاه عالی و سپس در دادگاه قانون اساسی تجدید نظر كرد ، اما فایده ای نداشت.

در سال 2009 ، مادرش در شرایط مشکوک درگذشت. موسویچ ‡ خواستار دسترسی به تعدادی از گزارش های پزشکی از بیمارستان عمومی زادار بود که وی طبق قانون دارای حق قانونی است اما درخواست وی رد شد. وی علیه وزارت بهداشت شکایتی کرد اما هیچ جوابی دریافت نکرد. موویویچ complaint شکایت دیگری را به دادستانی های شهرستان در زادار ارسال کرد و خواستار تحقیقات بر اساس سوء ظن وی شد ، اما تاکنون هیچ تحقیقات جنایی آغاز نشده است.

علاوه بر این ، همسر دوم مادر فقید خود ، A. RadetiÄ ، که با برخی از سیاستمداران دوست داشت که گذشته های مشکوک داشتند ، دوستانه بود ، به طور غیرقانونی وراثت MoÄ eviÄ را به دست گرفت. در سال 2017 ، دادگاه قانون اساسی شکایت موویویچ را رد کرد. MoÄ eviÄ ‡ به دلیل خصومت عمومی ضد صرب ها که از زمان فروپاشی جمهوری فدرال یوگسلاوی همچنان ادامه دارد ، احساس تبعیض کرد. در 2 مه 1991، در جریان یکی از درگیری های زیاد بین کروات ها و صرب ها ، عموی RadetiÄ بخشی از یک اوباش کرواتی بود که بیش از صد مغازه از شرکت ها و مشاغل صربستان را ربود و صدها خانه صرب را در زدر تخریب کرد. پلیس با دخالت منفعلانه ، بدون دخالت درگیر این حوادث خشن.

در پرونده دیگری که در مورد طلاق وی صورت گرفته ، موویویچ با وجود این که وی به دلیل مشروبات الکلی مداوم و مشکلات روانی از طرف همسر سابقش توسط مرکز محلی رفاه اجتماعی از همسر سابق وی گرفته شده بود ، از حضانت فرزند خردسال خود محروم شد.

موسویچ ادعا می کند که به دلیل منشأ صرب خود ، بارها در این موارد از عدالت محروم شده است. وكیل وی با این نظر كه صرب ها در كرواسی به دلیل درگیری های مختلف شخصی یا نهادی بین تعدادی از قاضی ها ، شخصیت های سیاسی و ناسیونالیست های افراطی تبعیض قائل هستند ، تبادل نظر می كنند.

رئیس جمهور کرواسی خوب عمل کرد تا از مراسمی که برخی از مفاهیم فاشیستی داشت ، کنار بکشد ، اما قبل از ریشه کن کردن کامل احساسات ضد صرب هنوز راه طولانی وجود دارد. جنگ ها بین سالهای 1991 تا 2001 که منجر به تجزیه جمهوری فدرال یوگسلاوی و مرزهای فعلی بین ایالات تازه تاسیس شده زخم ها را در سطوح فردی ، اجتماعی و نهادی به جای گذاشت. این فوریت ها برای رفاه همه شهروندان کرواسی باید بهبود یابد و به این ترتیب امکان ادغام موفق هفت کشور بالکان غربی در اتحادیه اروپا فراهم شود.

ویلی فاترا © مدیر حقوق بشر بدون مرز است

منبع :: خوراک خبرنگار اتحادیه اروپا

نظرات

نظرات

دسته بندی: انرژی, دستهبندی نشده

درباره نویسنده ()

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *